Xeloda
Capecitabine
Kapecytabina
Co to jest Kapecytabina?
KAPECYTABINA jest lekiem zawierającym substancję czynną kapecytabinę, która zaburza wytwarzanie się białek potrzebnych komórkom nowotworowym do ich reprodukcji. Preparat wskazany jest w leczeniu niektórych rodzajów raka piersi, jelita grubego lub odbytnicy. Może być stosowany samodzielnie lub razem z innymi lekami w niektórych przypadkach.
Jak stosować ten preparat?
Kapecytabinę należy stosować według wskazań lekarza. Dokładne dawkowanie leku znajduje się etykietce opakowania.
Dodatkowa ulotka dostępna jest z opakowaniem kapecytabiny. W razie jakichkolwiek pytań jak stosować ten lek, skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem.
- Lek należy zażywać podczas jedzenia lub w ciągu 30 minut po jedzeniu.
- Kapsułkę należy połykać w całości popijając wodą. Przed połknięciem, nie należy łamać, kruszyć lub rozgryzać.
- Zaleca się stosować rękawiczki i okulary ochronne, by uniknąć ryzyka kontaktu z lekiem w razie złamania się tabletki. Jeśli dojdzie do kontaktu proszku złamanej tabletki, należy natychmiast przemyć skórę mydłem i wodą. Jeśli dojdzie do kontaktu proszku z ustami, nosem, lub oczami, należy dogłębnie je przepłukać wodą.
- W razie pominięcia dawki, należy ją pominąć i wrócić do regularnego dawkowania. Nie należy zażywać dwóch dawek jednocześnie. W razie pominięcia dawki, proszę skontaktować się z lekarzem.
W razie pytań jak stosować ten lek, skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku
Kapecytabina może powodować zawroty głowy. Lek należy stosować ostrożnie. Nie należy prowadzić pojazdów lub wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności dopóki nie ma się pewności co do prawidłowych reakcji. Objawy mogą się nasilić po spożyciu alkoholu lub niektórych leków.
- Kapecytabina może obniżać zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Należy unikać kontaktu z osobami, którzy są przeziębieni lub mają infekcje. Nie należy dotykać oczu lub wnętrza nosa bez uprzedniego umycia rąk. W razie wystąpienia objawów zakażenia, gorączki, bólu gardła, wysypki, lub dreszczy, należy poinformować lekarza.
- Kapecytabina może zmniejszyć liczbę komórek tworzących skrzep (płytki krwi) we krwi. Należy unikać działań, które mogą powodować powstawanie siniaków lub obrażeń. Jeśli pojawią się nietypowe siniaki lub krwawienie, ciemne, smoliste, krwawe stolce, należy poinformować lekarza.
- W czasie stosowania leku, należy unikać szczepionek z żywymi wirusami (np. odra, świnka, doustna szczepionka przeciwko polio). Szczepienia mogą być mniej skuteczne.
- Przed zabiegiem medycznym lub stomatologicznym, nieoczekiwanym zabiegiem, operacją, należy poinformować lekarza lub stomatologa o zażywaniu kapecytabiny.
- Badania laboratoryjne, w tym morfologii krwi i elektrolitów we krwi, mogą zostać wykonane podczas zażywania kapecytabiny. Badania te mogą być wykonane w celu obserwacji stanu pacjenta lub działań niepożądanych. Należy dotrzymywać wszystkich wizyt lekarskich i laboratoryjnych.
- W celu stosowania skutecznej metody kontroli urodzeń podczas zażywania kapecytaniny, należy skonsultować się z lekarzem.
- Należy zachować ostrożność u osób w PODESZŁYM WIEKU. Mogą być oni bardziej wrażliwi na jego działanie, w szczególności mogą pojawić się nudności, wymioty, biegunka i ból, zaczerwienienie i obrzęk dłoni i stóp.
- Należy zachować szczególną ostrożność stosując kapecytabinę u DZIECI. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci nie zostały potwierdzone.
- CIĄŻA i KARMIENIE PIERSIĄ: kapecytabina powoduje szkodliwe działanie dla płodu. Nie należy zachodzić w ciążę podczas stosowania leku. Należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia skutecznych metod antykoncepcji podczas stosowania kapecytabiny. W razie podejrzenia ciąży, należy skontaktować się z lekarzem w celu omówienia korzyści i zagrożeń związanych z zażywaniem kapecytabiny podczas ciąży. Nie wiadomo czy kapecytabina przenika do mleka matki. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku.
Pominięcie zastosowania leku
Pominiętą dawkę należy zażyć jak najszybciej. Należy pominąć dawkę gdy zbliża się czas kolejnej. Nie należy brać kolejnej dawki, by uzupełnić pominiętą dawkę.
Przedawkowanie
W razie przedawkowania, należy szukać doraźnej pomocy medycznej. Objawy mogą obejmować biegunkę; nudności; podrażnienie żołądka i krwawienie; wymioty.
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Kapecytanina może oddziaływać na niektóre dolegliwości. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszelkich dolegliwościach, a zwłaszcza jeśli dotyczą one:
- kobiet w ciąży, lub planujących ciążę, lub karmiących piersią
- pacjentów przyjmujących przepisane leki (zwłaszcza leki rozrzedzające krew) lub leki bez recepty, preparaty ziołowe, lub dodatki żywieniowe (witamina E, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen)
- pacjentów z alergiami na leki, żywność, lub inne substancje
- pacjentów z problemami z sercem, nerkami, lub wątrobą, problemy szpiku kostnego, lub ból, zaczerwienienie, obrzęk, mrowienie lub tkliwość dłoni lub podeszw stóp (zespół dłoniowo-podeszwowy)
- pacjentów z nudnościami, wymiotami, biegunkami, zapaleniem lub owrzodzeniem jamy ustnej lub infekcją
- pacjentami w trakcie chemioterapii lub radioterapii, lub jeśli zażywa kwas foliowy lub witaminy, które zawierają kwas foliowy
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z kapecytabiną. Należy poinformować lekarza jeśli pacjent przyjmuje inne leki, a zwłaszcza którekolwiek z następujących:
- środki przeciwkrzepliwe (np. warfaryna), ponieważ kapecytabina może zwiększać ryzyko krwawienia
- leukoworyna, ponieważ może zwiększać się ryzyko poważnych problemów jelitowych, biegunki, i odwodnienia
- hydantoiny (np. fenytoina), ponieważ kapecytabina może zwiększać działania niepożądane.
To może nie być kompletna lista wszystkich interakcji, które mogą wystąpić. Należy skonsultować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia czy kapecytabina wchodzi w interakcje z innymi zażywanymi lekami. Skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem, zaprzestaniem lub zmianą dawki leku.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, kapecytabina może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli CZĘSTE działania niepożądane są szczególnie uciążliwe i utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy o tym poinformować lekarza:
Ból pleców, stawów lub mięśni, zaparcia, zawroty głowy, podrażnienie oczu, ból głowy, swędzenie i suchość skóry, utrata apetytu, łagodne nudności, wymioty lub biegunka, bóle brzucha, zaburzenia smaku, zmęczenie, problemy ze snem, rozstrój żołądka, osłabienie.
Jeśli wystąpią CIĘŻKIE objawy niepożądane, należy pilnie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ciężkie reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, swędzenie; trudności w oddychaniu; uczucie ucisku w klatce piersiowej; obrzęk jamy ustnej, twarzy, warg lub języka), czarny, smolisty stolec; krwawa biegunka, ból klatki piersiowej, żuchwy, lub lewego ramienia, zmniejszona ilość z moczu; odbarwienie skóry, suchość w ustach lub oczach; omdlenia, szybkie lub nieregularne bicie serca, gorączka przekraczająca 38 stopni C, dreszcze, lub ból gardła, wypadanie włosów, zwiększone pragnienie, ból lub obrzęk nóg, umiarkowane lub ciężkie nudności, wymioty lub biegunka, zmiany nastroju lub zmiany psychiczne (np. depresja); problemy z paznokciami; drętwienie ręki lub nogi; drętwienie, ból, mrowienie, powstawanie pęcherzy, obrzęków lub zaczerwienienie na dłoniach lub podeszwach stóp, ból, zaczerwienienie, obrzęk lub owrzodzenie jamy ustnej lub gardła; uporczywy kaszel lub świszczący oddech; duszności, nagły, silny ból głowy lub wymioty, obrzęk nóg, kostek lub stóp; dziwne krwawienie lub zasinienie, nienaturalne uczucie zmęczenia lub osłabienia, zaburzenia widzenia, zażółcenie oczu i skóry.
Nie jest to pełna lista działań niepożądanych, które mogą wystąpić. W razie pytań dotyczących działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak przechowywać lek kapecytabinę:
Przechowywać kapecytabinę w temperaturze 77 stopni F (25 ° C). Temperatura 59 i 86 stopni F (15 i 30 stopni C) jest dozwolona na krótki okres czasu. Przechowywać z dala od ciepła, wilgoci i światła. Nie przechowywać w łazience. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci i zwierząt.